EFSA


GIS: rynek dopalaczy potrzebuje kolejnych ograniczeń


Rynek dopalaczy rozwija się dynamicznie, potrzebne są zatem działania, które go ograniczą – ocenia Tomasz Białas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Tomasz Białas, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypomniał, że w 2010 r. weszły w życie regulacje, które pozwoliły inspekcji sanitarnej prowadzić kontrole sklepów z dopalaczami, co wpłynęło wówczas na ograniczenie handlu tymi substancjami.

Czytaj więcej

Ziołowe antydepresanty


Żeń-szeń to wyciągi z surowców roślin leczniczych, głównie z ziela dziurawca zwyczajnego oraz korzenia żeń-szenia. Oba zioła lecznicze wykazują szereg różnych działań, ale jedne z ich głównych właściwości to działania przeciwdepresyjne. Dostępne są w różnych postaciach farmaceutycznych: zioła do zaparzania, tzw. herbatki do zaparzania, nalewki lub oleje, tabletki ziołowe czy suchy wyciąg do żucia. Stany chorobowe, w których zalecane jest podawanie ziołowych antydepresantów, to umiarkowana i łagodna depresja, zaburzenia snu, nerwica, zaburzenia emocjonalne.

Czytaj więcej

Tłuszcze roślinne – istotny element diety człowieka


Tłuszcze roślinne powinny stanowić istotny element diety człowieka. Stanowią bowiem źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka, przeciwdziałając chorobom układu krążenia. Warunkują prawidłowy rozwój i wzrost płodu oraz dzieci. Bogate źródło tłuszczu roślinnego stanowią ziarna słonecznika, orzechy oraz migdały.

Czytaj więcej

Suplementy na piękne włosy


Suplementy diety na włosy to preparaty, które pomogą się uporać z częstymi problemami kobiet i mężczyzn, takimi jak utrata owłosienia (umiarkowane wypadanie włosów oraz łysienie), zniszczone końcówki i inne oznaki, że są to niestety słabe włosy. Może nasuwać się pytanie, czy samo łykanie preparatu na wypadanie włosów sprawi, że łysina pokryje się znowu gęstymi włosami. Niestety, żaden suplement takiego działania nie zagwarantuje, co nie znaczy, że nie jest w stanie znacznie poprawić kondycji włosów. Pielęgnacja włosów powinna rozpoczynać się "od środka" organizmu, choć odpowiednie szampony i odżywki do włosów także korzystnie wpłyną na wygląd włosów.

Czytaj więcej