Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski

Home  >>  Aktualności  >>  Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski

Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski

   Aktualności   Listopad 20, 2017

Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Był ostatnim szkoleniowcem, który doprowadził polską kadrę do medalu na igrzyskach olimpijskich. Miał 64 lata.

O śmierci Janusza Wójcika, byłego selekcjonera polskiej kadry piłkarskiej jako pierwszy w serwisie społecznościowym Twitter poinformował dziennikarz Jacek Kmiecik. Informację potwierdziliśmy u syna byłego szkoleniowca. Wójcik zmarł w poniedziałek o godzinie 11:10 w warszawskim szpitalu MSWiA.

– Tata zmarł w skutek rozległego krwiaka w głowie – mówi WP SportoweFakty Andrzej Wójcik, syn trenera.

Wójcik to ostatni trener, który doprowadził polską reprezentację w sportach drużynowych do medalu olimpijskiego. W 1992 roku na igrzyskach w Barcelonie prowadzony przez niego zespół zdobył srebrny medal. W wielkim finale Biało-Czerwoni ulegli wówczas gospodarzom – reprezentacji Hiszpanii. W srebrnej drużynie grali wówczas tacy piłkarze, jak Wojciech Kowalczyk, Andrzej Juskowiak, Marek Koźmiński czy Piotr Świerczewski.

W latach 90 Wójcik prowadził między innymi Legię Warszawa, a w latach 1997-1999 był selekcjonerem seniorskiej reprezentacji Polski. Z kadrą pożegnał się po nieudanych eliminacjach mistrzostw Europy 2000. Następnie pracował w Pogoni Szczecin, Śląsku Wrocław, Świcie Nowy Dwór Mazowiecki czy Widzewie Łódź.

W 2009 roku uległ bardzo ciężkiemu wypadkowi we własnym domu – upadł i nadział się głową na 10-centymetrowy szpikulec. – Roztrzaskana czaszka, morze krwi. Mogłem zostać na tej podłodze na zawsze. Uciekłem śmierci w ostatniej chwili. Już w karetce robiono wszystko, żebym nie zasnął, bo wtedy bym się już nie obudził. Miałem szczęście, że trafiłem na wspaniałych lekarzy, którzy na całego walczyli o moje życie – wspominał później na łamach „Super Expressu”. Od tego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi.

W październiku 2008 roku został zatrzymany przez policję w związku z zarzutami korupcyjnymi w polskiej piłce. Prokuratura przedstawiła mu 11 zarzutów dotyczących ustawiania meczów Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Miał wręczyć ponad pół miliona złotych łapówek. Został za to skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć. Został także zawieszony przez PZPN.

Wójcik był jedną z najbarwniejszych postaci w polskiej piłce. Jego powiedzenia weszły na stałe do piłkarskiego słownika. Miał 64 lata.

źródło: sportowefakty.wp.pl

Comments are closed.